Zven Linhartovega mesta

Katarina Perič
22 februarja, 2023

Festival Zven Linhartovega mesta - prva izvedba tekmovanja v umetnostni interpretaciji književnosti za osnovnošolce se je zgodila v sredo, 22. 2. 2023 na odru OŠ Antona Tomaža Linharta v Radovljici.

Učenci več osnovnih šol so se pomerili v deklamiranju pesmi in pripovedovanju zgodb slovenskih avtorjev v več starostnih kategorijah. Za svoj nastop so lahko izbrali pesem ali zgodbo, besedilo so morali znati na pamet, njihov nastop pa je bil časovno omejen na največ pet minut. Občinstvo, ki je nastopajoče zbrano poslušalo, nato pa jih vsakokrat nagradilo z močnim aplavzom, so nastopajoči deklamatorji in pripovedovalci osupnili in začarali s svojim živim, prepričljivim pripovedovanjem oz. deklamiranjem. Tudi člani petčlanske strokovne komisije v sestavi Rok Andres, Ivica Gracelj, Mira Stušek, Božena Kolman Finžgar in Katja Stušek so pohvalili prav vse nastope in priznali, da so imeli izjemno težko delo. O nagrajencih je odločal "fotofiniš", kot se je v športnem žargonu izrazil predsednik strokovne komisije dramaturg Rok Andres.

Z naše šole se je tekmovanja udeležilo osem učencev. Prav vsi so navdušili s svojimi prepričljivimi interpretacijami, kar je prepoznala tudi strokovna žirija:

I. kategorija (1. in 2. razred):
Manca Mekinda - 1. mesto (Gustav Strniša: DEDEK JEŽEK, interpretacija pesmi)

II. kategorija (3. in 4. razred):
Julija Vrhunc - 2. mesto (Boris A. Novak: PRAVICE OTROK, interpretacija pesmi)
Alja Rupnik - 3. mesto (Feri Lainšček: NOČEM, interpretacija pesmi)

III. kategorija (5., 6. in 7. raazred):
Alja Šolar - 2. mesto (Boris A. Novak: SODOBNA BALADA, interpretacija pesmi)
Aljaž Pintar - 3. mesto (Karel Destovnik Kajuh: KJE SI, MATI, interpretacija pesmi)
Gregor Drozg (Dane Zajc: RAGLJA, interpretacija pesmi)
Lars Kristijan Krasnič (Valentin Vodnik: DRAMILO, interpretacija pesmi)

IV. kategorija (8. in 9. razred)
Zoja Višnar - 3. mesto (France Prešeren: ZDRAVLJICA)

Prireditev je povezovala Suzana Adžič ter sklenila s spodbudo in vabilom, da se ob zvenu slovenske besedne umetnosti ponovno snidemo prihodnje leto.

Vsem nastopajočim učencem iskrene čestitke.

Katarina Perič
prof. slovenščine in nemščine

Utrinki iz naravoslovnega dneva za sedma razreda
15 februarja 2023