NOVICE

Pišem za pravice 2022

Objava od
Boštjan Kališnik
Kategorije
Datum
10 decembra, 2022

Pišem za pravice je kampanja Amnesty International, ki poteka po vsem svetu. K pisanju apelov za ljudi ali skupnosti, ki so jim dolgotrajno kršene človekove pravice, se tudi letos pridružujemo na naši šoli.

Kaj je maraton pisanja apelov Pišem za pravice?

Ob dnevu človekovih pravic, 10. decembra, Amnesty International tradicionalno izvaja vsakoletno kampanjo pisanja apelov – največjo svetovno akcijo v podporo ljudem v stiski in nevarnosti. Sto tisoči ljudi po vsem svetu napišejo na milijone pisem in s tem izražajo svojo solidarnost s tistimi, katerih pravice so kršene. Vlade, ki kršijo človekove pravice, se s tem poziva naj spoštujejo človekove pravice.

Vsako pismo šteje – ker vsako pismo lahko reši življenja, prepreči mučenje ali zaščiti ljudi pred nepoštenimi preizkušnjami. Sodelovanje je način za ozaveščanje o človekovih pravicah, odgovornosti in krivicah ter za ozaveščanje o vrednosti človekovih pravic. Mladi s tem izvedo, da na svetu obstaja veliko krajev, kjer ste lahko kaznovani za stvari, ki so tu samoumevne (na primer sodelovanje v demonstracijah ali svoboda izražanja na družbenih medijih). Učenci spoznajo položaj posameznikov, ki jim hudo kršijo človekove pravice, se spoznajo z ustreznimi pravicami, se naučijo zavzemati stališča, obravnavati različna mnenja, nato pa imajo možnost, da se sami aktivirajo in neposredno pomagajo.

Zakaj je taka kampanja pomembna?

Če odgovorni politiki prejmejo sto tisoče pisem z vsega sveta, je to lahko močno orožje proti mučenju, zatiranju drugače mislečih, proti nepoštenim sojenjem in drugim krivicam. To je cilj kampanje – usklajeno delovanje širom sveta. Vlade ukrepajo šele, ko postane znano, kakšna krivica se dogaja v njihovi državi. Dobro se zavedajo, da to ne škodi samo podobi, ampak pogosto tudi gospodarskemu razvoju njihove države. Cilj je učencem pokazati, da lahko skupaj s tisočimi drugimi ljudmi, ki prav tako pišejo pisma, dosežejo spremembe.

 

Obiskovalce šolske spletne strani vabimo, da na spletni strani slovenske Amnesty podpišete spletne peticije (lahko za vsak primer posebej ali pa vse naenkrat). Kliknite tukaj za njihov podpis. Hvala, ker vam je mar.

 

Boštjan Kališnik
Boštjan Kališnik
prof. matematike in geografije; ravnatelj

Prejšnji prispevek

DOBRODELNA PRIREDITEV_14. 12. 2022
08 decembra 2022

Naslednji prispevek

BOŽIČNO-NOVOLETNI BAZAR NA PŠ OVSIŠE
11 decembra 2022
cross Skip to content