POJAV UŠI NA ŠOLI

OBVESTILO ZA STARŠE

Lipnica: 7. 11. 2019

Zadeva: POJAV UŠI NA ŠOLI

Obveščamo vas, da so se med učenci pojavile uši. Opozarjamo vas, da se uši hitro širijo, posebej v vrtcih in šolah, kjer otroci pogosto stikajo glave skupaj. Da bomo preprečili nadaljnje širjenje, prosimo vse starše, da pregledajo lasišča svojih otrok. Pomembno je, da vsi upoštevamo naslednja navodila.

Kaj so naglavne uši? Kako se prenašajo?

• Na laseh opazimo drobne sive pikice (to so jajčeca uši ali gnide) in drobne črne uši.
  • Lasje so lahko med seboj zlepljeni, na lasišču opazimo praske in kraste, kar otroka srbi.
  • Uši se izležejo iz gnid v 7 do 10 dneh.
  • Obdobje kužnosti je obdobje, ko oseba lahko prenese uši na druge osebe (torej, ko ima na glavi živa jajčeca ali uši).
  • Prenašajo se z neposrednim stikom glav. Možen je tudi prenos preko oblačil, zlasti pokrival.
  • Naglavne uši lahko preživijo 7 do 10 dni brez gostitelja oz. brez hrane (npr. preživijo v kapi).

Kako uničiti uši?

• Zelo pomembno je, da otrok z ušmi ne hodi v šolo oz. vrtec dokler ima na glavi žive uši.
  • Za uničevanje uši uporabite posebne preparate, ki jih dobite v lekarni brez recepta. NATANČNO PREBERITE NAVODILA ZA UPORABO IN SE JIH DOSLEDNO DRŽITE!
  • Vodi za izpiranje las je dobro dodati tudi kis, ker na ta način lažje odstranimo gnide. Pomembno je tudi, da gnide z lasišča odstranimo tudi z glavnikom.
  • Pribor za osebno higieno, oblačila in posteljnino je potrebno oprati.
  • Vsakodnevno pregledovanje uši je nujno tudi za ostale družinske člane.
  • Otrok naj bo doma, da ne bo uši prenesel na druge otroke.

Kaj storiti, ko se pojavijo uši?

• Otrokove lase preglejte pod lučjo in z zelo gostim glavnikom. Vlažne lase razdelite na pramene in nato preglejte vsak pramen posebej. Z gostim glavnikom počasi češite tik ob lasišču po celotni dolžini las. Češite tako dolgo, da prečešete vse pramene las.
  • Z vsakodnevnim pregledom lasišča se lahko izognete naglavnim ušem.
  • Otroci naj si ne posojajo oblačil (npr. kap, šalov, ipd.)
  • Otroci naj dolge lase spnejo.

Več informacij o ustreznem ukrepanju ob pojavu uši si lahko preberete na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje

Učenci, ki bodo imeli na glavi uši ali gnide, ne bodo smeli v šolo! Zato vas ponovno prosimo, da pregledate lase svojih otrok in morebitne uši tudi zares uničite.

Hvala za razumevanje!
vodstvo šole