POJAV UŠI NA ŠOLI

OBVESTILO ZA STARŠE

Lipnica: 16. 9. 2019

Zadeva: POJAV UŠI NA ŠOLI

Obveščamo vas, da so se na matični šoli v Lipnici  med učenci višjih razredov od 6. – 9. razreda pojavile uši. Opozarjamo vas, da se uši hitro širijo, posebej v vrtcih in šolah, kjer otroci pogosto stikajo glave skupaj. Da bomo preprečili nadaljnje širjenje uši, prosimo vse starše, da pregledajo tudi lasišča svojih mlajših otrok v nižjih razredih. Pomembno, da vsi upoštevamo naslednja navodila.

Kaj so naglavne uši? Kako se prenašajo?

• Na laseh opazimo drobne sive pikice (to so jajčeca uši ali gnide) in drobne črne uši.
  • Lasje so lahko med seboj zlepljeni, na lasišču opazimo praske in kraste, kar otroka srbi.
  • Uši se izležejo iz gnid v 7 do 10 dneh.
  • Obdobje kužnosti je obdobje, ko oseba lahko prenese uši na druge osebe (torej, ko ima na glavi živa jajčeca ali uši).
  • Prenašajo se z neposrednim stikom glav. Možen je tudi prenos preko oblačil, zlasti pokrival.
  • Naglavne uši lahko preživijo 7 do 10 dni brez gostitelja oz. brez hrane (npr. preživijo v kapi).

Kako uničiti uši?

• Zelo pomembno je, da otrok z ušmi ne hodi v šolo oz. vrtec dokler ima na glavi žive uši.
  • Za uničevanje uši uporabite posebne preparate, ki jih dobite v lekarni brez recepta. NATANČNO PREBERITE NAVODILA ZA UPORABO IN SE JIH DOSLEDNO DRŽITE!
  • Vodi za izpiranje las je dobro dodati tudi kis, ker na ta način lažje odstranimo gnide. Pomembno je tudi, da gnide z lasišča odstranimo tudi z glavnikom.
  • Pribor za osebno higieno, oblačila in posteljnino je potrebno oprati.
  • Vsakodnevno pregledovanje uši je nujno tudi za ostale družinske člane.
  • Otrok naj bo doma, da ne bo uši prenesel na druge otroke.

Kaj storiti, ko se pojavijo uši?

• Otrokove lase preglejte pod lučjo in z zelo gostim glavnikom. Vlažne lase razdelite na pramene in nato preglejte vsak pramen posebej. Z gostim glavnikom počasi češite tik ob lasišču po celotni dolžini las. Češite tako dolgo, da prečešete vse pramene las.
  • Z vsakodnevnim pregledom lasišča se lahko izognete naglavnim ušem.
  • Otroci naj si ne posojajo oblačil (npr. kap, šalov, ipd.)
  • Otroci naj dolge lase spnejo.

Več informacij o ustreznem ukrepanju ob pojavu uši si lahko preberete na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje

Učenci, ki bodo imeli na glavi uši ali gnide, ne bodo smeli v šolo! Zato vas ponovno prosimo, da pregledate lase svojih otrok in morebitne uši tudi zares uničite.

Hvala za razumevanje!
vodstvo šole